Одеський район Держгідрографії є філією державної установи «Держгідрографія». Завданням філії є надання гідрографічних і навігаційних послуг для забезпечення безпеки мореплавства у морському регіоні та на внутрішніх водних шляхах у зоні її відповідальності.
Зона відповідальності філії – українська частина річки Дунай від порту Рені до гирла, острів Зміїний, прибережні прилеглі морські води від лінії державного кордону з Румунією до адміністративного кордону з Миколаївською областю. Довжина обслуговуваних судноплавних шляхів по річці Дунай – 214 км, протяжність морської берегової лінії (з акваторіями портів) – близько 320 км.
Також у зоні відповідальності Одеського району Держгідрографії розташовано сім морських портів: Ренійський, Ізмаїльський, Усть-Дунайський, Білгород-Дністровський, Чорноморський, Одеський і Південний. Останні три порти приймають 60% усього вантажообігу українських морських портів. Вони мають найкращі морські підходи, осадка прийманих суден до 14,5 м.
КАДРИ – НАШЕ ВСЕ
Безпеку судноплавства в Одеському районі Держгідрографії забезпечують 153 працівники. Начальник філії – Нечай Яків Якович. Також варто відзначити керівний склад:
– Кравцов Павло Степанович – перший заступник начальника філії;
– Кузнецов Валерій Євгенович – заступник начальника філії з матеріально-технічного забезпечення;
– Щербаков Віктор Олексійович – начальник відділу маякової служби;
– Подвальний Андрій Володимирович – начальник Дунайської дільниці ЗНО;
– Сновидов Іван Олександрович – начальник відділу гідрографічних робіт;
– Соболєв Віктор Олексійович – начальник групи експлуатації плавзасобів.
Особливої уваги заслуговує начальник Воронцовського маяка – Ціхович Іван Тимофійович. Роботі на маяку він присвятив усе своє життя. На сьогодні йому вже 86 років, але він продовжує працювати і сумлінно виконувати посадові обов’язки.
(на фото Іван Тимофійович Ціхович)
НАВІГАЦІЙНІ ОБ’ЄКТИ ТА ЗНАКИ
Одеською філією Держгідрографії утримуються і обслуговуються 11 маяків, 54 берегових навігаційних знаки на морському узбережжі, з них:
- 21 створних СНЗ;
- 4 створних несвітних НЗ (№ 1.1, №2, №2.1 – о. Зміїний, № 111 – Першого коліна Дністровсько-Лиманського каналу Задній);
- 27 СНЗ;
- 2 навігаційні вогні.
На Дунайській дільниці ЗНО утримуються і обслуговуються 365 берегових знаків:
- 171 кілометрових (мильних) знаків;
- 131 інформаційних знаків;
- 55 СНЗ;
- 2 світних створних знаки № 8, № 9 – Гирла Бистре Передній та Задній.
Станом на 2019 рік ФДУ «Одеський район Держгідрографії» експлуатується 173 плавучих застережних знаки (151 – пластикових буїв та 22 – металевих). Обладнання системи «Моніторинг» встановлено на 26 берегових ЗНО та на 74 світних буях. Також філія обслуговує:
- берегову станцію NAVTEX (маяк Одеський);
- ККС Одеського маяка;
- 7 берегових базових станцій АІС: маяк Зміїний – 2 шт., Ізмаїл, маяк Будаки, маяк Дністровсько-Цареградський, маяк Одеський, маяк Григорівський;
- ККС АІС маяка Одеський;
- ATON АІС на СНЗ № 443;
- гідрометеорологічний буй SEAWATCH Midi-185.
ПЛАВЗАСОБИ ФІЛІЇ
Для обслуговування ПЗЗ у морі (постановка, переміщення, зняття ПЗЗ, заміна джерел живлення, світлооптичних апаратів, топових фігур, очищення підводної частини ПЗЗ від обростання, невеликий ремонт корпусів і т.п.), доставки вантажів для берегових знаків, особового складу для виконання робіт на берегових навігаційних знаках в Одеському районі Держгідрографії використовуються:
- мале гідрографічне судно «Капітан Черемних»;
- мале гідрографічне судно «Шляховик».
Для виконання промірних робіт на акваторіях портів, річці Дунай і прибережній частині моря в Одеському районі Держгідрографії використовуються:
- ВГК «О. Солодунов»;
- роз’їздний катер UMC- 600;
- катер «Гідрограф-2»;
- катер «Гідрограф-3».
Промірні гідрографічні та океанографічні роботи на акваторіях портів, зовнішньому рейді, підхідних каналах портів і внутрішніх водних шляхах, топогеодезичні роботи на узбережжі, підготовка картографічних матеріалів для видання та коректури морських навігаційних карт виконуються відділом гідрографічних робіт та океанографічним відділом.
На озброєнні фахівців відділу перебувають сучасні ехолоти з відповідним програмним забезпеченням, топогеодезичні та океанографічні прилади та обладнання.
МОДЕРНІЗАЦІЯ БЕРЕГОВИХ ЗНО У 2019 РОЦІ
У 2019 році силами працівників філії та підрядних організацій виконано роботи з поточного ремонту на 42 об’єктах ЗНО. Влітку капітально відремонтували Воронцовський маяк. На ньому укріпили основу, встановили новий світлооптичний апарат та додаткову лінзу для нього. Модернізували енергозабезпечення маяка – встановили чотири сонячні, дві акумуляторні та одну гальванічну батереї. Крім того, Воронцовський маяк тепер має новий сучасний блок моніторингу.
Також модернізували:
- обладнання системи моніторингу ЗНО на маяках Зміїний та Дністровсько-Цареградський;
- системи енергозабезпечення станцій АІС маяків Будаки та Дністровсько-Цареградський;
- системи енергоживлення радіопередавального пристрою ANIT-1000 (НАВТЕКС) маяка Одеський.
Встановлено вузьконаправлені секторні вогні на світних створних знаках Одеського морського порту: ССНЗ № 360, ССНЗ № 391, ССНЗ № 396 та фотоелектричні модулі (ФЕМ) на маяку Будаки № 58 і додаткові ФЕМ на ССНЗ № 173.
ПЛАНИ НА 2020 РІК
У 2020 році філія продовжуватиме модернізовувати та осучаснювати берегові ЗНО. Зокрема:
- на маяках Шагани, Одеський, Лузанівський, Григорівський, Карабуш та СНЗ Приморський оновлять обладнання моніторингу та світлооптичне обладнання маяка;
- на створних знаках підхідного каналу порту Южний Передній, другого коліна Дністровсько-Лиманського каналу Передній модернізують обладнання моніторингу та світлооптичне обладнання;
- на створних знаках першого коліна підхідного каналу порту Одеса Передній та Задній, другого коліна підхідного каналу порту Одеса зворотний Задній встановлять обладнання моніторингу;
- на Одеському маяку замінять обладнання контрольно-корегуючої станції (ККС) радіомаякового діапазону та передавача ККС «Янтар-2М-200», які відпрацювали встановлений строк служби;
- на Воронцовському маяку встановлять станцію АІС ЗНО (AIS Aton).