Про москітний флот, корвети, реформи, які чекають Міністерство оборони, крейсер “Україна”, майбутнє українського флоту та співпрацю з НАТО та “Укроборонпромом” – розповів в інтерв’ю BBC News Україна Андрій Загороднюк, Міністр оборони України.
BBC News Україна: Чи актуальна ідея створення москітного флоту?
Андрій Загороднюк: Актуальна, але тільки як перший етап. У нас всі види Збройних сил мають свою стратегію. У деяких випадках вона більше сформована, у деяких – ні.
Стратегія розвитку ВМС більш-менш сформована, вона складається з етапів. Так от, першим етапом є безпека берегової лінії до 12 миль, в рамках цього буде розвиватися москітний флот.
Сказати, що ми маємо зупинитися на москітному флоті – цього не буде достатньо.
BBC News Україна: Представники попередньої влади говорили про імовірність створення підводного флоту.
Андрій Загороднюк: Є різні думки експертів. Я не експерт з флоту і не маю ним бути. Моє завдання як міністра оборони – зробити так, щоб всіх експертів почули і сформували єдину позицію. Наразі я не бачив у більшості експертів такої думки.
Все ж таки більше розраховують на інші засоби.
BBC News Україна: Що буде з крейсером “Україна” та корветом “Володимир Великий”?
Андрій Загороднюк: Щодо крейсеру “Україна” рішення було прийнято ще до мене, але я його підтримую – його треба демілітаризувати. Знову ж таки, моя позиція базується на позиції експертів з флоту.
А корвети треба будувати. Є питання щодо того, як швидко ми це зможемо зробити, наскільки готові підприємства, чи важко буде це робити. Але такого класу кораблі передбачені в нашій стратегії.
BBC News Україна: Чи ведуться переговори про повернення військових катерів, які затримала Росія біля Керченської протоки?
Андрій Загороднюк: Технічно так, але я не можу сказати, що я бачу якийсь прогрес в цьому.
BBC News Україна: Чи потрібні Україні кораблі, техніка та озброєння, які лишилися в Криму після анексії у 2014 році? Путін заявляв, що вони готові передати, але все це, за його словами, у “жалюгідному” стані.
Андрій Загороднюк:В нашій стратегії ми не розраховуємо на такий сценарій.
BBC News Україна: Чи закуповують сьогодні для української армії російські запчастини? Відомо, що багато техніки потребує російські запчастини, як ви виходите з цієї ситуації?
Андрій Загороднюк: Шляхом імпортозаміщення. Уряд категорично проти закупівлі чого-небудь в Росії.
BBC News Україна: І зараз нічого не купуєте?
Андрій Загороднюк: Наскільки я знаю, ми нічого не плануємо закуповувати. Аудит контрактів ще триває, але ми категорично проти таких рішень, адже тут навіть пояснювати не треба.
Імпортозаміщення в багатьох випадках набагато технічно легший процес, ніж може здаватися. Тому у нас була перша з “Укроборонпромом” зустріч, де начальник Генштабу висловив свою думку, я її підтримав, щоб навіть не планували ніяких таких рішень. Нехай терміново, прямо зараз, працюють над імпортозаміщенням.
BBC News Україна:Як часто у вас проходять наради з президентом Зеленським? Наскільки він в курсі справ армії?
Андрій Загороднюк: Він абсолютно в курсі. Традиційно міністр оборони брифує президента раз на тиждень, і він в курсі. Він знає дуже багато з різних джерел. В нас досить детальні розмови.