Зміни до закону про ВАСУ: спільна заява НАБУ і САП

НАБУ і САП підтримують запропоновані зміни до Закону України «Про Вищий антикорупційний суд» (щодо початку роботи суду), якими за ВАКС закріплюється розгляд виключно справ, розслідуваних детективами Національного бюро та прокурорами Спеціалізованої антикорупційної прокуратури. Ми закликаємо парламентарів проголосувати за ініціативу Президента України і якнайшвидше ухвалити відповідний законопроект.

Якщо цього не станеться, зусилля зі створення Антикорупційного суду як інституції, покликаної поставити крапку у справах високопосадовців та призначити їм справедливе покарання за вчинені злочини, виявляться марними. Натомість шанси уникнути справедливого покарання у корупціонерів зростуть.

Від самого початку ми наполягали на тому, щоб новостворена судова інституція приймала до розгляду справи про топ-корупцію, розслідувані Національним бюро і передані до суду Спеціалізованою антикорупційною прокуратурою. Саме так можна забезпечити швидке та неупереджене винесення вироків, на яке так чекають українці.

Проте за чинним законодавством, до ВАКС мають скеруватися всі справи щодо корупції, від найнижчого до топового рівня службовців та посадовців. Це – понад 3 500 кримінальних проваджень. Їхня кількість зростатиме. Це може стати непід’ємним тягарем і заблокувати роботу 38 суддів ВАКС. 
Водночас, на розгляд справ від НАБУ і САП припадає лише 5% загального обсягу роботи. А це – саме ті резонансні провадження, вироків у яких з нетерпінням очікує суспільство.

Робота НАБУ і САП стала викликом для нинішньої судової системи, із яким вона, на жаль, не впоралася. Саме тому і було створено ВАКС. 
Проте за чинного законодавства після передачі до ВАКС величезної кількості кримінальних проваджень про корупцію, виникне ситуація коли судді будуть надміру навантажені та не зможуть швидко приймати рішення.

Запропоновані президентом законодавчі зміни дозволяють усунути цю проблему та забезпечити ефективний судовий розгляд кримінальних проваджень щодо корупційних злочинів високопосадовців у розумні строки. Адже саме на це очікує українське суспільство.