Переможці конкурсів на концесії в портах Ольвія і Херсон зареєструють в Україні окремі компанії для реалізації проектів

1.05.2019 в рамках Ukrainian Ports Forum 2019 відбувся круглий стіл, присвячений проектам державно-приватного партнерства в українських морських портах. Консультанти з Міжнародної фінансової корпорації (IFC), Європейського банку реконструкції і розвитку (ЄБРР) поінформували інвесторів про останні зміни, які були внесені в концесійні проекти в ході підготовки до проведення конкурсів, в результаті проведення консультацій з представниками бізнесу та державних органів.

Як зазначив міністр інфраструктури України Володимир Омелян, основне завдання пілотних проектів залучити найкращі міжнародні практики та технології в українські порти. Тому команда міністерства і міжнародних експертів докладає всіх зусиль для того, щоб пілотні проекти концесії госстівідоров в портах Ольвія і Херсон були реалізовані найближчим часом.

Планується, що концесійні конкурси буду оголошені найближчим червні-липні 2019 р Конкурсна документація вже розроблена і направлена ​​на затвердження до Кабінету міністрів України. На проведення конкурсу та визначення переможця чинне законодавство дає трохи більше трьох місяців. З переможцями будуть підписані договори, сторонами яких стануть: Міністерство Інфраструктури України, Адміністрація морських портів України, компанія переможець конкурсу, а також підприємство (SPV), яке буде створено і зареєстровано переможцем конкурсу в Україні для реалізації проекту.

Старший інвестиційний радник IFC Олег Кудашев рекомендував інвесторам, які планують взяти участь в конкурсі, починати підготовку заявок вже зараз. «Багато інвесторів відзначали, що 60 днів для подачі заявок – це занадто короткий період, але оскільки новий закон про концесії ще не прийнятий, ми маємо такі рамки. Тому підготовку потрібно починати вже зараз », – зазначив представник IFC.

Також розробники пілотних проектів поінформували інвесторів, що при підготовці до конкурсу були враховані рекомендації представників бізнесу та АМПУ.

«Концесійний проект повинен бути вигідним для всіх учасників і команда міжнародних консультантів забезпечує постійний діалог з усіма сторонами. Адміністрація морських портів України передасть концесіонеру причали і іншу інфраструктуру. Для нас важливо виконання майбутнім інвестором зобов’язань з поточного та капітального ремонтів протягом усього терміну реалізації проекту, а також планів по нарощуванню вантажопотоків, через ці порти», – підкреслив керівник Адміністрації морських портів України Райвис Вецкаганс.

Відповідно до думками потенційних учасників в рамках проведення IFC т. Н. market sounding для збільшення числа потенційних учасників конкурсу вимогу про необхідність досвіду роботи з вантажами в портовій галузі розширили, включивши в допустимий досвід всю номенклатуру вантажів. Також, в рамках реалізації концесійного проекту передбачається перехідний період терміном до двох років протягом яких концесіонер зможе підготувати і узгодити безпосередньо інвестпроект, оформити ліцензії та інші необхідні дозвільні документи, провести інвентаризацію майна, що передається в концесію.

Основні умови пілотних концесійних проектів залишилися незмінними: обов’язкові інвестиції в розвиток обох портів в розмірі близько 60 млн. Дол. Для проекту в Ольвії і 8 млн. Дол. Для проекту в Херсоні, виділення коштів в розмірі не менше 5% від обсягу капітальних інвестицій ( CapEx) на розвиток транспортної інфраструктури міст, в яких розташовані порти і, звичайно, дотримання соціальних зобов’язань перед працівниками підприємств, які передаються в концесію. Крім цього очікується значне зростання вантажообігу і збільшень відрахувань до місцевих бюджетів.