Суд обрав запобіжний захід голові правління ПрАТ «ХК «Енергомережа»

Підозрюваному у завданні збитків державі на суму понад 346 млн грн голові правління ПрАТ «ХК «Енергомережа» обрано запобіжний захід у вигляді тримання під вартою з альтернативою внесення застави у розмірі 7,01 млн грн. Таке рішення ухвалив Солом’янський районний суд міста Києва 17 квітня 2019 року, частково задовольнивши клопотання прокурорів. НАБУ та САП наполягали на арешті підозрюваного з альтернативою застави у розмірі 346,22 млн грн, адже, на думку слідства, саме така міра запобіжного заходу відповідає розміру завданої його діями шкоди.

За даними слідства, посадовець «Енергомережі» організував схему, за якою споживачі електричної енергії замість того, аби сплачувати за неї постачальнику — ПАТ «Запоріжжяобленерго», перераховували кошти посереднику (ПрАТ «Енергомережа»), і вже той мав розрахуватися з енергопостачальником. Але замість 346 млн грн «Запоріжжяобленерго» отримало лише 1,7 млн грн. В юридичному сенсі обленерго саме переуступало «Енергомережі» право вимоги стягнути борги з таких споживачів як ДП «ЗТМК», ТОВ «ЗТМК», ПАТ «Дніпроспецсталь». Схема діяла впродовж 2014-2015 років, але вона — поза законом.

Достатні докази для повідомлення голові правління ПрАТ «ХК «Енергомережа» про підозру у вчиненні злочинів, передбачених ч. 5 ст. 191, ч. 3 ст. 27 ч. 2 ст. 364 КК України детективи НАБУ мали ще у червні 2016 року. Однак на той момент слідству не вдалося встановити його місце знаходження. Процесуальну дію вчинили  в порядку ст. 278, ст. 135 КПК України. Тоді ж, у червні 2016 року, підозрюваного оголосили у національний розшук, а на початку 2017 року — у міжнародний.

У квітні 2018 року посадовця «Енергомережі» затримують на території Федеративної Республіки Німеччина. У той же час НАБУ скерувало до ГПУ для подальшого направлення компетентним органам Федеративної Республіки Німеччина клопотання про видачу керівника ПрАТ «ХК «Енергомережа» в Україну для притягнення до кримінальної відповідальності.

Лише у березні 2019 року уряд Федеративної Республіки Німеччина дав згоду на видачу голови правління  ПрАТ «ХК «Енергомережа» Україні. 15 квітня 2019 року детективи НАБУ затримали підозрюваного в аеропорту «Бориспіль», одразу після його прибуття на територію України.

Досудове розслідування кримінального провадження за фактом привласнення службовими особами в особливо великих розмірах майна ВАТ «Запоріжжяобленерго» стало першим у роботі детективів НАБУ. Слідство триває з грудня 2015 року.

Детально про злочин: https://nabu.gov.ua/infographics/shema-zavolodinnya-koshtami-za-uchasti-sluzhbovih-osib-zaporizhzhyaoblenergo