Українські військові моряки братимуть участь у міжнародному навчанні «Dynamic Mercy-2019»

 

На запрошення штабу Командування Військово-Морських Сил НАТО (м. Нортвуд, Велика Британія) представники Командування ВМС ЗС України взяли участь у заключній плануючій конференції багатонаціонального навчання НАТО  «Dynamic Mercy-2019», що відбулася у м. Вільнюс, Литовська Республіка.

Метою даного заходу стало визначення можливого формату участі в ньому представників ВМС ЗС України, вивчення досвіду щодо планування та проведення багатонаціональних навчань з пошуку та рятування на морі за стандартами НАТО.

У конференції брали участь представники семи держав НАТО: Данії Німеччини, Франції, Естонії, Польщі, Литовської Республіки, Латвійської Республіки, а також Швеції. Крім зазначених країн, були запрошені спостерігачі від трьох країн-партнерів НАТО: Азербайджану, Грузії та України.

Під час проведення заходу робота проводилася по синдикатах, визначених за географічним розподілом району майбутнього навчання: Південно-Балтійський (DMY South) та Центрально-Балтійський (DMY Central). До складу кожного синдикату входили представники всіх рятувальних координаційних центрів , які братимуть участь у навчанні. Під час планування було узгоджено ряд важливих питань, зокрема  цілі та задачі, склад сил та засобів, елементи всіх сценаріїв навчання, а також порядок управління, координації та заходи безпеки під час відпрацювання кожного елементу пошуково-рятувальних навчань.

Усього в навчаннях планують взяти участь дванадцять рятувальних координаційних центрів (по шість у кожному підрайоні), які в залежності від задач поділяються на об’єднані, морські  та авіаційні  координаційні центри з шістьох країн НАТО.

Також було обговорено питання щодо участі в активній фазі навчання “Dynamic Mercy-2019” представників ВМС ЗС України. У ході обговорень було попередньо погоджено участь в якості спостерігачів по одному представнику ВМС ЗС України на MРКЦ “Ріга” та на судно ВМС Данії.

Як зазначив начальник пошуково-рятувальної служби управління оперативного (бойового) забезпечення штабу Командування ВМС ЗС України капітан 1 рангу Олексій Нестеров, досвід НАТО свідчить, що організувати пошуково-рятувальний загін  у визначеному районі в повному обсязі силами та засобами окремої організації чи служби поодинці завдання складне, навіть для такої організації як НАТО. Для їх ефективної організації в Північно-Атлантичному регіоні НАТО здійснює політику, яка спрямована на консолідацію зусиль, спроможностей, досвіду, ресурсів всіх  взаємодіючих органів, які відповідають за проведення та координацію пошуку та рятування.  І саме навчання “Dynamic Mercy – 2019” є одним з життєво важливих кроків НАТО в цьому напряму, оскільки сприяє тісній та ефективній координації та співпраці між Північно-Атлантичним Альянсом з цивільними і військовими рятувальними координаційними центрами, пошуково-рятувальними службами з різних країн та кращому розумінню складного середовища SAR у регіоні.

Крім того, під час заходу було проведено відвідування авіаційного пошуково-рятувального поста ВПС Литовської Республіки м. Каунас, де наші представники ознайомилися із загальною організацією пошуково-рятувального загону у Литовській Республіці, задачами, можливостями, авіаційною технікою та організацією чергування з ПРЗ АПРП “Каунас”.

Також особовим складом АПРП “Каунас” було продемонстровано практичне відпрацювання елементів підготовки до вильоту, зліт та евакуація постраждалого з повітря вертольотом Мі-8Т з положення чергування з ПРЗ на АПРП.

Варто зазначити, що досвід, який отримали наші військові, у подальшому може бути успішно використаний для вдосконалення та розвитку системи пошуку та рятування у ВМС ЗС України.

Проведення навчання заплановано на травень 2019 року.

Довідково

«Dynamic Mercy» (з англ. «Динамічне милосердя») – щорічне багатонаціональне навчання з пошуку та рятування, яке організовується та координується штабом Командування Військово-Морських Сил НАТО (м. Нортвуд, Великобританія) і відкрите для партнерів НАТО. Навчання проводиться по черзі (кожний другий рік) у Північно-Атлантичному регіоні та акваторії Балтійського моря відповідно.

Цьогорічне навчання “Dynamic Mercy – 2019” буде відбуватися в акваторії Балтійського моря та проводитися як ряд відокремлених за часом та районом тренувальних авіаційних та морських пошуково-рятувальних сценаріїв.

Головною метою навчань є посилення та розвиток міжрегіонального та транскордонного співробітництва в Північно-Атлантичному регіоні з питань пошуку та рятування, координація дій між рятувальними координаційними центрами країн НАТО з країнами-партнерами, які мають суміжні райони пошуку та рятування та відпрацювання порядку дій у разі виникнення надзвичайних ситуацій (аварій) у зазначеному регіоні.