З 2016 року Росія викривлює сигнали GPS в окупованому Криму, – розслідування

З лютого 2016 року російське обладнання майже 10 тисяч разів використовувало технології з дезорієнтації системи супутникової навігації GPS.

Про це йдеться в новому звіті американської неурядової організації C4ADS, повідомляє  Голос Америки.

Викривлення сигналу може призвести до того, що система неправильно визначить місце розташування об’єкта, або корабель, чи літак не зможе правильно визначити власне місце перебування або втратити доступ до системи позиціонування.

Звинувачення Росії у викривленні сигналу супутникової системи навігації вже звучали, однак така діяльність є більш широкою за обсягом, більш диверсифікованою за географією і більш тривалою, ніж раніше вважалося, стверджують дослідники.

Загалом було виявлено 9883 випадки російського втручання в роботу GNSS у 10 місцях, які вплинули на роботу навігаційних систем 1311 цивільних кораблів.

“Використовуючи дані наукового сенсора Міжнародної космічної станції, ми можемо ідентифікувати діяльність, яка становить значну загрозу для GPS-систем цивільних авіаліній в регіоні”, – йдеться в дослідженні.

Аналітики наводять приклади діяльності з перешкоджання роботі Глобальної навігаційної супутникової системи GNSS на території Росії, на окупованих територіях та на військових об’єктах за кордоном. GNSS включає систему глобального позиціонування (GPS), російську GLONASS, європейську Galileo та китайську Beidou.

Серед цілей, які Росія переслідує здійснюючи втручання у роботу GNSS, є захист стратегічних об’єктів, зокрема на узбережжі Криму, стверджують аналітики.

Найбільш імовірно, передавач, що викривлює сигнали GNSS в чорноморському регіоні, встановлено на території так званого “Палацу Путіна” на мисі Ідокопас у Краснодарському краї, Росія. Резиденція, яка коштує мільйони доларів, перебуває у власності російських високопосадовців і, за повідомленнями, її будували для Путіна.

Дослідники також використовують викривлення сигналів GPS на територіях, де Росія проводить активні бойові дії, зокрема в Сирії, наголошують дослідники.

Технології GPS мають широку сферу застосування і використовуються як у навігації, так і в оперуванні мережами мобільних телефонів, а також у роботі ринків цінних паперів, тому така “електронна війна” може завдати значної шкоди, а порівняно невелика витратність технологій ведення такої війни може означати, що до викривлення навігаційних сигналів зможуть вдаватись не лише країни, а й недержавні діячі.