Новий законопроект “Про концесії”- це бандитизм, – профспілковий лідер ДП МТП “Чорноморськ”

Профспілкові організації державних портів України болісно відреагували на наміри Комітету з питань економічної політики в стислі терміни розглянути і затвердити проект нового Закону “Про концесії”.

Про це повідомляє УНІАН.

Зокрема, профспілковий лідер ДП МТП “Чорноморськ” Сергій Бризгалов назвав законопроект асоціальним і антилюдяним, оскільки під час його розробки автори не врахували жодної думки профспілок тих підприємств, які плануються першими передаватися в концесію.

“Новий законопроект “Про концесії”- це бандитизм. Його не можна приймати. Він не передбачає жодних соціальних пільг і соціальних гарантій для людей, які працюють на підприємствах, переданих у концесію. На Заході Європарламент або парламенти європейських країн, приймаючи рішення, які хоч трохи стосуються якихось соціальних пільг – без профспілок, без обговорення на громадському рівні – не роблять цього. Такі закони нишком не приймаються. А у нас – будь ласка”, – заявив Бризгалов.

Він додав, що передавати, наприклад, морські порти на 49 років – це все одно, що віддати їх у власність за символічну плату. При цьому, підкреслив Бризгалов, новий законопроект “Про концесії” дозволяє ліквідувати держпідприємство, як тільки всі його активи будуть передані приватнику. Повернення держмайна в такому випадку через 49 років ще більше ускладнюється. А трудовий колектив буде просто викинуто на вулицю і все буде законно.

“В концесію віддають підприємства, які за будь-яких умов матимуть вантажообіг і працюватимуть. “Ольвія”- порт, який перевалює вантажі військового призначення. Іншого такого в країні немає. І його здають. У нас в порту “Чорноморськ” єдиний в Україні поромний комплекс. Його здають в концесію. Що ж ви робите? Це ж стратегічний об’єкт – він з прибутком працює. Навіщо? Далі – Херсонський порт. І його в концесію. Через 5 років в Україні існуватиме головний товарний шлях – по Дніпру. А наприкінці річки – стоїть концесійний порт “Херсон”, який перевалюватиме всі ці вантажі, які підуть Дніпром. І заробляти буде вже не держава, а незрозуміло хто. Це не концесія, а розкрадання держмайна в особливо великих розмірах”, – зазначив Бризгалов.

Член Комітету ВРУ з питань аграрної політики Андрій Вадатурський вважає, що з новим законопроектом “Про концесії” не можна поспішати хоча б тому, що в ньому приховано норми, які можуть створити рейдерську кризу в земельних відносинах. Якщо сьогодні земельні ділянки можуть бути примусово вилучені у власника для потреб концесійних проектів тільки за рішенням суду, то в новому проекті ці повноваження переходять до органів виконавчої влади та місцевих муніципалітетів.

“Новий законопроект пропонує буквально таке – “Орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування… в одноосібному порядку приймає рішення про примусове відчуження земельних ділянок, інших об’єктів нерухомого майна, розміщених на них, для цілей будівництва і/або експлуатації в рамках здійснення державно-приватного партнерства, в тому числі, концесії”. Тобто пропонується необмежений перелік підстав для вилучення. Концесіонери зможуть на законних підставах ініціювати вилучення майже будь-якого майна. Заявили, наприклад, що плануєте розширити територію концесійного підприємства в центрі Києва, скажімо, втричі і знести сусідні будівлі “для цілей будівництва і/або експлуатації” – вперед”, – пояснив Вадатурський.

Депутат додав, що автори законопроекту всіляко намагаються зробити концесію закритим процесом і тому правки депутатів про публікації в офіційній пресі деталей концесійних договорів, відкидаються. Законопроект передбачає підписання так званих договорів про нерозголошення інформації про концесійний проект.

“Це перетворить концесію в повністю тіньовий ринок. Переговори будуть проводити зі “своїми”, а завдяки цим угодам про конфіденційність, громадяни не зможуть дізнатися, передали цей держоб’єкт в концесію за 100 млн грн чи за 100 грн”, – резюмував нардеп.

Довідка. Комітет Верховної Ради України з питань економічної політики 20 березня планує розглянути і затвердити для винесення на голосування в сесійний зал новий законопроект “Про концесії”.

Раніше Президент України Петро Порошенко, перебуваючи в Одеській області, заявив, що домагатиметься винесення законопроекту “Про концесії” на голосування парламенту як невідкладного.