Роз’яснення НАБУ щодо оприлюднених матеріалів, переданих від ГПУ до НАБУ

Днями ЗМІ опублікували ті самі 87 сторінок, які ГПУ навесні 2017 року передало до НАБУ. Для запобігання маніпуляціям та викривленню інформації роз’яснюємо основні моменти щодо їх змісту та контексту.

Основна частина листувань у цих 87 сторінках стосується розслідувань протиправної діяльності компаній, підконтрольних двом народним депутатам. Йдеться про факти заволодіння 300 млн куб. м газу (кримінальне провадження № 52016000000000479 від 12.12.2016) та одного з епізодів заволодіння коштами «Укрзалізниці» (№52016000000000089 від 31.03.2016).

У першому випадку до кримінальної відповідальності притягуються службові особи та неформальні куратори ТОВ «Енергія-Новий Розділ» і ТОВ «Енергія-Новояворівськ», бенефіціарами яких є два народні депутати (один з них — голова Комітету Верховної Ради з питань транспорту). Досудове розслідування у цій справі завершено, матеріали відкриті стороні захисту для ознайомлення, після чого її скерують до суду. Встановлена сума збитків — 1,4 млрд грн. У цьому провадженні накладено арешт на дві ТЕЦ, які фактично належать народним депутатам та використовувались для вчинення злочину їхніми підлеглими. ТЕЦ передані в управління АРМА.

У другому кримінальному провадженні (за фактами заволодіння коштами «Укрзалізниці») справу стосовно двох осіб скеровано до суду.

Загалом, у згаданих двох кримінальних провадженнях детективи НАБУ притягнули до відповідальності 15 осіб. Загальна сума збитків через корупцію, викриту детективами Бюро під час цих розслідувань, становить 1,5 млрд грн.


Довідково

№ 52016000000000479 від 12.12.2016 — кримінальне провадженнея за фактом заволодіння службовими особами ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» та ТзОВ «Енергія-Новояворівськ» впродовж 2013 – 2015 років пільговим природним газом НАК «Нафтогаз України» в розмірі 300 млн куб. м внаслідок чого держкомпанії завдано збитків на 1,4 млрд грн і відповідальність за що передбачено ч.5 ст.191 КК України. 
Бенефіціарним власником ТзОВ «Енергія-Новий Розділ» та ТзОВ «Енергія-Новояворівськ» є два народні депутати. Як встановили детективи, понад 90% коштів, одержаних як дохід від реалізації незаконно отриманого пільгового природнього газу перераховані під виглядом оплати товарів (робіт, послуг), які в дійсності не поставлялися, на рахунки ТОВ «Корпорація КРТ», бенефіціарними власниками якого є згадані народні депутати – близькі родичі. В подальшому кошти з рахунків ТОВ «Корпорація КРТ» перераховувалися на рахунки низки фірм з ознаками фіктивності.
  •  №52016000000000089 від 31.03.2016 кримінальне провадження за фактами заволодіння коштами «Укрзалізниці» службовими особами ТОВ «Корпорація КРТ», ТОВ «Арго», ТОВ «Експозиція» в особливо великих розмірах у змові із службовими особами «Укрзалізниці», шляхом зловживання службовим становищем за попередньою змовою групою осіб, відповідальність за що передбачено ч.5 ст.191 КК України, а також  за фактами злочинів передбачених ч.2 ст. 364КК України.

Як встановлено детективами, ТОВ «Експозиція» разом із спеціально створеним технічним конкурентом ПП «Єврооснова-СМ», використовувались їх контролерами для фактичного просування продукції ТОВ «Корпорація КРТ» на відкритих конкурсних торгах Укрзалізниці за суттєво завищеними цінами, при цьому такі пов’язані учасники торгів свідомо порушували заборонені законом маніпуляції із конкуренцією на державних закупівлях, що спотворювало результати торгів. Також встановлено роль ТОВ «Арго», що створене безпосередньо особою, яка у листуванні згадується як «Эдик», для забезпечення постачання іншої, не виробництва ТОВ «Корпорація КРТ», продукції на «Укрзалізницю» за завищеними цінами, використовуючи аналогічний протиправний механізм із штучною конкуренцією, спотворенням торгів, дискримінаційними умовами та зловживаннями службовим становищем.


Що відбулось?

Впродовж 2015–2017 років тодішній перший заступник начальника філії «Центр забезпечення виробництва» ПАТ «Укрзалізниця» (у листуванні ця особа згадується як «Эдик») спільно з народним депутатом – головою Комітету ВР з питань транспорту, помічником-консультантом якого він був, організували корупційну схему. Через підконтрольні підприємства-посередники вони постачали на «Укрзалізницю» продукцію залізничного призначення за завищеними цінами, через що остання зазнала збитків на загальну суму понад 200 млн грн.

Коли ці факти стали активно досліджувати детективи Бюро в ході відкритого ними кримінального провадження, «Эдик» занервував та почав шукати шляхи, як «домовитися» з НАБУ. Наприкінці 2016 року «Эдик» дізнався, що його знайомий, співробітник СБУ (у листуванні «Дима М») товаришує з бізнесменом Андрієм Рогозою (в листуванні «RAN»), який, у свою чергу, підтримує дружні стосунки із особою, яка нібито має певні зв’язки з Національним антикорупційним бюро України (в листуванні — «Женя Шевченко»).

«Эдик» звернувся до співробітника СБУ («Дима М»), аби той допоміг йому налагодити комунікацію з представниками НАБУ, уповноваженими ухвалювати рішення у кримінальних провадженнях, які зачіпали інтереси «Эдика» та його патрона. За що «Эдик», як видно з листування, пообіцяв добре заплатити.

Отримавши обіцянку щедрої сплати за посередницькі послуги, «Дима М» розпочав обговорювати деталі з Андрієм Рогозою. По завершенню той пішов до свого знайомого, Шевченка Євгена, та повідомив, що до нього, через третіх осіб, звернувся «Эдик» як представник інтересів народного депутата. «Эдик» прагнув закриття всіх кримінальних проваджень, де фігурує «Корпорація «КРТ», кінцевим бенефіціаром якої є народний депутат. «Ціна питання», як видно з листування, була наступною: 0,5 – 1 млн дол. США за закриття кримінальних проваджень по «Укрзалізниці» (№52016000000000089), 2-2,5 млн дол. США за закриття кримінальних проваджень за фактом розкрадання газу на двох ТЕЦ (№52016000000000479).

Після чого Шевченко Євген звернувся до детективів Національного бюро та повідомив про пропозицію, яка надійшла йому від «Эдика». Євген був переконаний, що обставини сприяли фіксації причетності цієї особи та народного депутата не тільки до злочинних схем із розкрадання коштів «Укрзалізниці», а й можливої прямої пропозиції надання неправомірної вигоди службовій особі Національного антикорупційного бюро України, що є карним злочином (ст.369 КК України).

Детективи Національного бюро вирішили скористатися цією можливістю. За погодженням з прокурорами САП детективи НАБУ отримали дозволи Апеляційного суду м. Києва на проведення негласних слідчих дій (див. УХВАЛА 1, УХВАЛА 2) , до участі у проведені яких залучили Євгена Шевченка на добровільній основі  у порядку, передбаченому ч.1 ст.275 КПК України і п.12 ч. 1 ст.17 Закону України «Про Національне антикорупційне бюро України» (див. РОЗПИСКА) та які тривали майже півроку: з листопада 2016-го по квітень 2017 року. Впродовж цього часу Євген мав дві зустрічі з «Эдиком», які належним чином задокументовані. Відповідні записи долучені до матеріалів кримінального провадження.

(див. ПРОТОКОЛИ)

Андрій Рогоза та «Эдик» вважали Євгена Шевченка наближеним до керівництва Національного бюро та гадали, що він зможе вплинути на ухвалення рішень. Саме таку легенду в інтересах слідства для отримання фактів протиправної діяльності підтримували Євген і детективи НАБУ.

Євгену повідомили загальновідомі (публічно доступні) обставини кримінальних проваджень, які цікавили «Эдика»: опис схеми вчинення злочину, розмір встановлених збитків, шляхи можливого пом’якшення кримінальної відповідальності у разі сприяння у розкритті злочину, відшкодування завданих збитків, визнання вини, тощо. Без обізнаності у цих питаннях підтримувати діалог з «Эдиком» було б неможливо.

Під час спілкування, Андрій Рогоза, який є кінцевим бенефіціаром ТОВ «Оптимумспецдеталь», повідомив Євгену Шевченку, що його компанія перевіряється детективами НАБУ в межах розслідування іншого кримінального провадження — за фактом заволодіння грошовими коштами ДП «Харківський бронетанковий завод». Він попросив Євгена Шевченка познайомити його з кимось із детективів, які розслідували згадане провадження, для того, що довести інформацію про начебто законний характер діяльності його підприємства та повідомити «реальні» факти протиправної діяльності підприємств ДК «Укроборонпром», з якими він був обізнаний. Задля підтримання легенди Євгена Шевченка, а також з метою можливого отримання від Андрія Рогози відомостей про корупційні прояви в діяльності підприємств ДК «Укроборонпром», це й було зроблено.

Але вже після першої зустрічі «Эдик», скоріше за все, усвідомив, що шляхи вирішення проблемних питань, які озвучив Євген Шевченко, є загальнодоступними в межах кримінального процесу, і вони не відповідають його та народного депутата очікуванням повністю уникнути кримінальної відповідальності за вчинені злочини. Тож він вирішив домогтися закриття кримінальних проваджень, для чого, за його планом, «RAN» та «Дима М» мали знайти в НАБУ співробітників, налаштованих «на конструктив».

Судячи з оприлюдненого листування, вибагливість «Эдика» дратувала «RAN», та «Дима М», викликаючи між ними жваві дискусії, в яких «RAN» вдавався до відвертих домислів обставин та самовільного трактування подій, аби переконати «Діма М», так само як і «Эдика» та народного депутата, у власній спроможності досягти бажаного результату. Більше того, зі змісту листування, особливо фінальних частин, скидається на те, що «RAN» під виглядом «попередньої оплати» отримав неправомірну вигоду для себе, повідомивши при цьому «Діма М», що кошти ніби передані представникам Національного бюро.

Проте, якщо співставити зміст листування між «RAN» і «Діма М» та між «RAN» і Євгеном Шевченком, можна легко помітити: отримуючи критику від «Діма М» про те, що «справи не клеються» та вимоги повернути «аванс» і погоджуючись із такими вимогами, «RAN» водночас не висуває аналогічних претензій до Євгена. Це свідчить про відсутність фактичної передачі будь-якої неправомірної вигоди для працівників Національного бюро.

В якийсь момент «Эдик», вочевидь, щось запідозрив (давався взнаки його попередній досвід оперативної роботи в лавах СБУ) або зневірився у спроможності Євгена Шевченка «вирішити питання», тому припинив їх ініціювати.

Що в підсумку?

Інформація, здобута на зустрічах Євгена Шевченка з «Эдиком» під час проведення санкціонованих негласних слідчих дій, стала важливим елементом доказової бази для низки кримінальних проваджень НАБУ.

Завдяки проведеним НСРД, зокрема, вдалось зібрати достатньо матеріалів для повідомлення «Эдику» (екс-першому заступнику керівника Філії «Центр забезпечення виробництва» ПАТ «Укрзалізниця») про підозру у вчинені злочину, передбаченого ч.3 ст.27 ч.2 ст.28 ч.1 ст.205 та ч.ч. 2,3 ст.27 ч.5 ст.191 Кримінального кодексу України. Його затримано та в подальшому обрано запобіжний захід у вигляді застави в розмірі 5 млн грн.   

Ці матеріали з-поміж інших стали підґрунтям для підготовки подання про зняття депутатської недоторканості з голови Комітету Верховної Ради з питань транспорту (наразі САП усуває недоліки в подані для повторного скерування до ГПУ).

Крім «Эдика» до кримінальної відповідальності притягнуто за причетність до заволодіння понад 93 млн грн притягнуто керівництво заводу з виробництва стрілочної продукції, засновника–директора фіктивної компанії-переможця торгів (ТОВ «Арго»), директора компанії-посередника (ТОВ «Корпорація КРТ») — загалом сім осіб.

Під час зустрічей Євгена та «Эдика» вдалося з’ясувати його відношення до таких компаній, як ТОВ «Корпорації КРТ», ТОВ «Арго», ТОВ «Експозиція», ТОВ «Єврооснова-СМ», що були задіянні у злочинних схемах, а також до одного із підприємств з ознаками фіктивності — ТОВ «Лембуд», на яке виводилась частина коштів, здобутих злочинним шляхом.

У квітні 2018 року Антимонопольний комітет України (АМКУ) на підставі відомостей, отриманих від НАБУ, розпочав власне розслідування та встановив факт змови у діях ТОВ «Експозиція» та ПП «Єврооснова-СМ», результатом якої стало спотворення результатів державних закупівель «Укрзалізниці» на суму понад 330 млн грн. За підсумками розслідування АМКУ у січні 2019 року оштрафувало ТОВ «Експозиція» на 12,91 млн грн, а ПП «Єврооснова-СМ» — на 980 тис. грн

Детективи Національного бюро продовжують розслідувати низку інших епізодів корупційних зловживань на «Укрзалізниці», до яких, зокрема, має відношення «Эдик» та які, за умови проактивної участі прокурорів САП у досудовому розслідуванні, теж можуть бути скеровані до суду з обвинувальними актами стосовно низки причетних осіб.