Звинувачення НАБУ у пособництві корупційним схемам в ОПК безпідставні

В останній частині розслідування Лесі Іванової та BIHUS.INFO висунули НАБУ звинувачення в ангажованості та співпраці з компаніями, які «паразитують» на закупівлях в оборонному комплексі. Бюро поважає роботу журналістів-розслідувачів. Водночас, сюжет містить неточності, а, подекуди, і маніпуляції. Далі — по пунктах.

  • «У грудні 2016 року НАБУ викреслило зі списку фіктивних (ризикових) фірм «Оптимумспецдеталь» для «Укроборонпрому»

Це не так. НАБУ взагалі не уповноважене на те, щоб давати довідки про фіктивність. Так само, як і формувати чи вести перелік/реєстр компаній, що є фіктивними. Цим займаються зовсім інші органи. Але НАБУ, як будь-який державний орган, зобов’язане відповідати на запити. Впродовж 2016-2017 рр. державний концерн «Укроборонпром» неодноразово звертався до НАБУ з проханням надати інформацію щодо компаній-контрагентів. Відповіді НАБУ стосувалися виключно тих компаній, про які запитував «Укроборонпром»

По-друге, ТОВ «Оптимумспецдеталь» згадується у чотирьох листах від НАБУ до «Укроборонпрому». У жодному з них не спростовується факт того, що компанія займається протиправною діяльністю. Натомість наводяться конкретні, документально підтверджені на той момент факти. Ці дані зібрані під час досудового розслідування у кримінальному провадженні за фактом заволодіння грошовими коштами ДП «Харківський бронетанковий завод» («ХБТЗ») при постачанні впродовж 2014-2016 рр. запчастин і комплектуючих до бронетанкової техніки. 

У листі від 20.01.2017, підписаному Першим заступником Директора НАБУ, повідомлено про наявність ознак протиправної діяльності чотирьох компаній на підставі акту Державної фінансової інспекції №08-20/13. Цим актом протиправна діяльність встановлена тільки у згаданих у відповіді компаній. Підстав відносити до них інші, в тому числі ТОВ «Оптимумспецдеталь», про які запитувалося у запиті «Укроборонпрому», на час підпису листа не існувало. 

Детективи НАБУ не залишали поза увагою ТОВ «Оптимумспецдеталь». Про це свідчать листи, надіслані Бюро до «Укроборонпрому» пізніше. У них прямо вказано на ознаки можливої протиправної діяльності цієї компанії

Про це і йшлося у відповіді НАБУ на запит журналістів BIHUS.INFO. Аби не бути голослівними, ми надали копії цих листів журналістам. Задля об’єктивного подання інформації їх мали би продемонструвати в ефірі програми. Однак, на жаль, журналісти для цих листів у сюжеті місця, чомусь, не знайшли…

По-третє, щодо згадки про лист, який нібито «лежить у Гіві на столі». У переписці фігурантів журналістського розслідування ім’я «Гіві» не може вказувати на Гізо Углаву. У згаданий період (21-31 січня 2017 року) жодних листів щодо згаданих компаній Перший заступник Директора НАБУ не підписував. Також у цей час він не перебував ані у відрядженні, ані у відпустці, як про це згадувалося у журналістському розслідуванні. 

  • «НАБУ нічого не робило у розслідуванні три роки, справа лежала й припадала пилом»

Такого висновку можна дійти, якщо керуватися реєстром судових рішень. Але цей реєстр крім відкритої, має ще й закриту частину. Вона містить більшість ухвал щодо слідчих дій у кримінальних провадженнях із розслідування злочинів в оборонній сфері. Впродовж 2017-2019 років у справі, згаданій журналістами, — йдеться про кримінальне провадження за фактом заволодіння грошовими коштами ДП «Харківський бронетанковий завод» при постачанні впродовж 2014-2016 рр. запчастин і комплектуючих до бронетанкової техніки, шляхом складання та видачі завідомо неправдивих документів про поставку матеріальних цінностей — детективами НАБУ проведено близько 80 процесуальних та слідчих дій. Отримано понад 20 тимчасових доступів, вилучено оригінали документів про господарсько-правові відносини між державним підприємством та його контрагентами (в т.ч. із згаданими в сюжеті Лесі Іванової), допитано посадовців як приватних компаній, так і державного підприємства. 

Усі ці слідчі дії здійснювалися під процесуальним керівництвом прокурорів антикорупційної прокуратури. Наголошуємо, що про перебіг досудового розслідування детективи НАБУ інформують прокурорів САП під час щомісячних заслуховувань у Першого заступника (він є старшим майже у всіх кримінальних провадженнях, які стосуються оборонно-промислового комплексу та Міністерства оборони України) та заступника керівника САП.

НАБУ не «відсиджувалося», а ці три роки розслідувало корупцію в оборонній сфері. Вже притягнуто до відповідальності за корупційні злочини в оборонці низку топ-посадовців. З-поміж них: заступник міністра оборони, начальник бронетанкового управління Збройних Сил України, керівництво Львівського бронетанкового заводу, держкомпанії «СпецТехноЕкспорт» (входить до складу «Укроборонпрому»). До речі, ці кримінальні провадження розслідували 11 детективів, які окрім ОПК здійснюють слідство у низці інших сфер.

  • «Агент Шевченко спонсорує виправдувальні листи від НАБУ для різних фірм»

НАБУ ніколи і нікому не видавало жодних виправдальних листів. І, на відміну від інших правоохоронних органів, не закрило жодного кримінального провадження за викритими фактами корупції в оборонній сфері. 

Рівень корумпованості у сфері ОПК, впливовість залучених до схем фігурантів і, відповідно, їх викриття, є серйозним викликом для антикорупційного органу будь-якої країни. Зафіксувати докази про умисел причетних осіб після того, як пройшло кілька років з моменту досліджуваних подій (період 2015 року – початок 2016), об’єктивно складно. Розкриття таких злочинів, збір доказової бази вимагають особливих підходів до стратегії та тактики розслідування.

Прикро усвідомлювати, що в той час, коли детективи НАБУ збирають інформацію аби відтворити обставини вчинення злочину, інші правоохоронні органи, маючи достатню доказову базу і будучи обізнаними з розслідуваннями Національного бюро, цю інформацію детективам не передають.

Також наголошуємо, що жоден зі співробітників НАБУ не брав хабарів і для нас підтвердити це законним шляхом – справа честі. Саме тому Управління внутрішнього контролю НАБУ ще до виходу останньої частини журналістського розслідування про корупцію в Державному концерні «Укроборонпром» розпочато службове розслідування за фактами можливих неправомірних дій працівників Бюро, пов’язаних з фігурантами опублікованого сюжету. На даний час службове розслідування триває.

Запевняємо, що всебічно сприятимемо слідчим Державного бюро розслідувань у проведенні розпочатого ними досудового слідства за фактами, оприлюдненими BIHUS.INFO.