Ми не можемо звільнити українських військовополонених моряків. Ключове завдання – не допустити, щоб подібне повторилося, – представник Держдепу США з питань України

Ключове завдання США – не допустити, щоб Росія знову напала на українські кораблі в Керченській протоці, заявив спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер.
США виходять із базового принципу: Росія і Україна мають право загального користування Керченською протокою і Азовським морем, заявив в інтерв’ю “Голосу Америки” спеціальний представник Державного департаменту США з питань України Курт Волкер.

На запитання, як реагуватиме США, якщо Росія знову нападе на українські судна в Керченській протоці, Волкер відповів: “Ключове завдання – не допустити, аби щось подібне сталося знову”.

“Це не в інтересах жодної зі сторін, щоб українські судна захоплювали, а моряків ув’язнювали, як це сталося зараз. Нам потрібна ретельна координація, чітка комунікація і практичне розуміння того, що саме відбувається в Керченській протоці. Ми виходимо з базового принципу: Крим – це Україна; Росія та Україна мають право спільного користування протокою і Азовським морем. Для нас це точка відліку, ми повністю це підтримуємо”, – сказав спецпредставник Держдепартаменту.

Він зазначив, що потрібно “дуже зважено підходити до того, яким чином українські судна – як комерційні, так і військові – заходять у протоку і виходять з неї, щоб ситуація, яка трапилася в листопаді, не повторилася”.

Відповідаючи на запитання, які реальні важелі мають США, щоб допомогти визволити військовополонених українських моряків, Волкер підкреслив, що Сполучені Штати роблять усе від них залежне, але рішення – за Росією.

“Ми не утримуємо українських полонених, це робить Росія. Ми не можемо їх звільнити. Ми одразу ж закликали Росію відпустити моряків. Для їхнього утримання немає жодних юридичних підстав. Насправді і напад на судна, і захоплення полонених від початку були незаконними. Одначе Росія на нашу вимогу прямо відповіла, що не збирається їх звільняти. Мовляв, це стало б подарунком для виборчої кампанії президента Порошенка. Це дуже цинічний підхід – тримати цих людей як політичних заручників. Та хоч би як там було – ми наполягаємо: звільніть моряків, поверніть їх родинам, а тоді давайте повернемося до обговорення, як вирішити конфлікти, які Росія розв’язала на Сході України, замість того, щоб доводити справу до ескалації”, – заявив Волкер