Україна готується відправити “український конвой” через Керченську протоку – голова МЗС

Новий прохід через Керченську протоку має бути здійснений у координації із західними партнерами, з максимальним розголосом і під міжнародним моніторингом. Водночас поради військовослужбовцям, які попливуть на українських кораблях через протоку, з боку МЗС будуть повністю непублічними.

Про це в інтерв’ю Цензор.НЕТ сказав міністр закордонних справ України Павло Клімкін.

“Не думаю, що на борту безпосередньо будуть іноземні військові. Йдеться лише про можливість спостереження з їхнього боку. У Берліні відбулися наші консультації з німцями та французами стосовно можливого формату моніторингової місії. Ми хочемо, щоб вона була постійна та ефективна. А спочатку ідея наших партнерів полягала в тому, щоб надіслати по парі представників від кожної сторони, які мали б оцінити ситуацію, зокрема, в окупованій Керчі. Потім вони зрозуміли, про що йдеться, і що так робити не можна. Зараз ми проробляємо можливості моніторингу і з моря, і з повітря, і вочевидь, з космосу. Ефективний моніторинг буде працювати, тільки коли скомбінувати ці методи.

Другий аспект – контекст присутності військово-морських сил наших друзів у Чорному морі. Тут є, звичайно, свої нюанси, пов’язані з конвенцією Монтрьо, але ми маємо ідеї, як це здійснити в рамках міжнародного права. Є ідеї стосовно купівлі або лізингу військових кораблів, спільної роботи екіпажів. Так що всі опції ми обговорюємо. Я сподіваюся, що нам вдасться здивувати Росію”, – зазначив він.

Також Клімкін повідомив, що лише Міністерство оборони уповноважене вирішувати, кого із цивільних осіб брати на військовий корабель.

Відповідаючи на запитання про те, чи будуть з боку МЗС поради українським військовослужбовцям, які попливуть на українських кораблях через Керченську протоку, міністр запевнив, що такі консультації не будуть публічними:

“Ці поради на 100% будуть непублічними. Про це ми з нашими військовими говоримо. Якщо це зараз прозвучить в інтерв’ю, то потім певні речі вже будуть очікуваними, і РФ зможе підготуватися, чого мені, звичайно, не хотілося б. Але в будь-якому разі це наша позиція – діяти відповідально на основі чіткої довіри та координації з нашими друзями”.

Підсумовуючи, глава українського МЗС заявив, що прохід через Керченську протоку має бути здійснений у координації із західними партнерами, з максимальним розголосом та під міжнародним моніторингом.

“Я вважаю, що такі речі мають робитися за повної координації з нашими друзями. Друге: вони мають робитися з максимальним розголосом, щоб уникнути багатьох трюків з боку Росії. Третє: вони мають робитися під відповідним міжнародним моніторингом. А от коли і, головне, як, я не скажу, оскільки тоді до багатьох речей Росія підготується”.