«Газова справа»: обвинувальний акт стосовно народного депутата-організатора схеми скеровано до суду

18 лютого 2019 року обвинувальний акт стосовно народного депутата України Олександра Онищенка, організатора схеми з розкрадання державних коштів під час видобутку та продажу природного газу в рамках договорів про спільну діяльність з публічним акціонерним товариством «Укргазвидобування», скеровано до Печерського районного суду міста Києва. Також завершене розслідування й стосовно фінансової директорки підконтрольних народному депутату підприємств, задіяних у схемі.

Народний депутат України обвинувачується у вчиненні злочинів, передбачених ч.1. ст. 255, ч.5 ст. 191, ч. 2 ст.205, ч.2 ст.205-1, ч.2 ст.364-1, ч.2 ст.366, ч.3 ст. 209, ч.1 ст. 263, ч.1 ст. 388 Кримінального кодексу України.

Фінансовій директорці інкримінують вчинення злочинів, передбачених ч.1 ст.255, ч.5 ст.191, ч.2 ст.205, ч.2 ст.205-1, ч.3 ст.209 КК України. 

В разі визнання винуватості цим особам загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строк від 7 до 15 років із конфіскацією майна. 

В межах розслідування за клопотанням детективів НАБУ накладено арешт на 1 млн куб м газу, 6 млн євро, 1 об’єкт нерухомості (офісне приміщення), 1 літак та інше майно, яке, в разі винесення вироку суду, може бути стягнуте як відшкодування за завдані збитки інтересам держави. 

За версією слідства, народний депутат України Олександр Онищенко є засновником та керівником злочинної організації, учасники якої в період з січня 2013 року по червень 2016 року протиправно заволоділи понад 1,6 млрд грн від реалізації природного газу. Внаслідок таких дій ПАТ «Укргазвидобування» (100% акцій належать державній НАК «Нафтогаз України») спричинено збитки в сумі більш ніж 740 млн грн.

Загалом слідство встановило причетність до участі у «газовій схемі» 29 осіб. З-поміж них — двоє близьких людей, які виконували роль співорганізаторів, решта — працівники ПАТ «Укргазвидобування», юрист, фінансисти, керівники компаній тощо.

У межах досудового розслідування восьмеро підозрюваних визнали свою провину й уклали угоди про визнання винуватості. Розслідування ролі ще 15 осіб (з урахуванням народного депутата та фінансової директорки) також завершено: обвинувальні акти стосовно них скеровані до суду. Шість підозрюваних, у тому числі й організатор корупційної схеми, позбавлений правового імунітету народний депутат, перебувають у розшуку.

Так звана «газова справа» стала одним із перших кримінальних проваджень в роботі детективів Національного антикорупційного бюро України: відомості про початок розслідування внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань у грудні 2015 року. Це одне з найрезонансніших викриттів корупції за часів незалежної України, зважаючи на статус організаторів та учасників схеми, кількість задіяних осіб, суму збитків, завданих державі.

Застереження. Відповідно до частини першої статті 62 Конституції України особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду.

Фото: day.kyiv.ua