Україна та Німеччина домовилися про створення спільних центрів передових досліджень

Україна та Німеччина почнуть новий проект зі створення в Україні спільних центрів передових досліджень під керівництвом провідних вчених. Про це сторони домовилися під час 12-го засідання Українсько-німецької робочої групи з науково-технологічного співробітництва, що відбулася сьогодні, 31 січня 2018 року, в Києві.

Передбачається, що українські партнери співпрацюватимуть з передовими німецькими вишами, дослідницькими інститутами та компаніями. Проект підтримуватиме Федеральне міністерство освіти та наукових досліджень Німеччини. Це можуть бути або абсолютно нові центри, або розширено існуючі дослідницькі структури.

Від України ініціативу супроводжуватиме Міністерство освіти і науки. Зокрема, МОН надаватиме українським партнерам проекту необхідну інформацію та доступ до додаткових ресурсів, а також підтримку щодо вирішення податкових та нормативно-правових питань.

«Сьогодні ми домовилися про ключові політичні речі щодо впровадження проекту зі створення спільних центрів передових досліджень. Подальші обговорення вже більш конкретних кроків відбуватимуться згодом із залученням широкого кола експертів обох країн», – повідомив очільник української делегації, заступник Міністра освіти і науки Максим Стріха.

Сторони також домовилися в другому кварталі цього року затвердити перелік спільних українсько-німецьких науково-дослідних проектів, які отримають фінансування та виконуватимуться у 2019-2020 роках. Відповідний конкурс був одночасно оголошений в Україні та ФРН 19 грудня 2018 року, подати заявку ще можна до 14 березня 2019-го.

«Ще одна хороша новина – Німецьке науково-дослідницьке співтовариство (DFG) вже повідомило про свої плани встановити інституційне партнерство з Національним фондом досліджень України, що включатиме, зокрема, двосторонні проекти в усіх галузях фундаментальних досліджень. Для нас це є добрий знак, адже, нагадаю, Нацфонд досліджень тільки починає свою роботу, однак він має стати потужним гравцем наукової сфери України», – зазначив Максим Стріха.

Він додав, що Україна та Німеччина вже відзначили 25-ту річницю науково-технологічного співробітництва – воно було розпочато 10 червня 1993 року. За цей час за підтримки української та німецької сторін успішно реалізовано та спільно профінансовано понад 180 українсько-німецьких науково-дослідних проектів, організовано та проведено десятки конференцій, семінарів, форумів. 2016 року було започатковано новий формат білатеральних конкурсів, що включає структурні проекти. Вони стосуються управління в галузі науки. 6 таких проектів було затверджено для виконання у 2017-2018 роках, вони спрямовані на те, щоб показати, які зміни в системі управління наукової та інноваційної діяльності нам потрібні та як їх можна впроваджувати, враховуючи німецький досвід.

Досить широкою також є співпраця українських та німецьких учених у межах програми ЄС з досліджень та інновацій «Горизонт-2020». Так, з 114 проектів, у яких наразі працюють українські учасники, 80 виконується у співпраці з німецькими колегами.

Нагадуємо, що Україна планує стати асоційованим учасником нової рамкової програми ЄС з досліджень та інновацій «Horizon Europe», що стартує 2021 року. Відповідна заявка буде подана МОН України до кінця цього року.