Кожен випадок зупинки оформлення товару на митниці, через спрацювання автоматичної системи аналізу, знаходиться на контролі

Сьогодні ефективне виконання митних формальностей здійснюється посадовими особами органів доходів і зборів із застосуванням системи аналізу та управління ризиками (АСАУР). В першу чергу їх виконання націлене на перевірку достовірності декларування і повноти оподаткування товарів, що ввозяться на митну територію України.
Про це розповів в.о. заступника Голови УКРІНФОРМ Віктор Кривицький під час зустрічі з представниками Американської Торгівельної Палати в Україні, передає Цензор.НЕТ з посиланням на прес-службу УКРІНФОРМ.

“Срабативніес профілів ризиків при митному оформленні товарів свідчить про наявність певних невідповідностей в митній декларації. Відповідно, від митника потрібне проведення додаткових форм митного контролю, які дозволять ці невідповідності усунути і завершити митне оформлення”, – розповів Віктор Кривицький.

За його словами, завдяки вдосконаленим профілів ризиків сьогодні на кордоні практично зупинені спроби “сірого” імпорту. Для тих суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності, які працюють прозоро і мають позитивну податкову історію, спрацьовування ризиків означає лише необхідність подати митниці додаткові документи для підтвердження інформації в декларації. Тобто митниця знову здійснює акцент, перш за все, не на сервісних функціях, а на функціях безпеки і контролюючих, оскільки, як показує аналіз, останнім часом “сірий” імпорт має значну перевагу над “білим”, що створює неконкурентні умови роботи для підприємств українського ринку.

Віктор Кривицький також зазначив, що система працює виключно за наявності ризиків. Так, наприклад, протягом 28-29 січня спрацьовано 667 ризиків, скориговано митну вартість товарів по 182 МД, і тільки по 53 проведено огляд.

Загалом з 11 січня по 29 січня 2019 АСАУР (Автоматична система аналізу і упрпвленія ризиками) спрацювала по 1230 декларацій, з яких за профілем контролю митної вартості – 298. Додаткові надходження від коригування митної вартості склали 20,8 млн грн. За результатами проведених консультацій суб’єктами зовнішньоекономічної діяльності самостійно скориговано митну вартість майже на 1,4 млн гривень.

Всього на сьогодні в ГФС фіксують зменшення випадків спрацювання системи АСАУР при митному оформленні. Зокрема, у порівнянні з минулим тижнем, їх кількість зменшилася в 3-4 рази.

“Ми відкриті до співпраці. Якщо у бізнесу виникають сьогодні певні проблеми з митним оформленням через нові профілі ризику, надавайте свої факти. Будемо розбиратися по кожному випадку”, – підкреслив Віктор Кривицький.

Він також запропонував представникам АТП участь в розробці критеріїв “білого” або “сірого” бізнесу, адже на сьогоднішній день немає чітко визначених характеристик, тому говорити про 100-відсоткове попадання в ціль при визначенні ризикових операцій неможливо. Саме тому бізнес може надати свої пропозиції, як сформувати об’єктивні критерії, які будуть базуватися, зокрема, митної діяльності підприємства, податкової історії тощо.

“Ми проводимо зустрічі з бізнесом для того, щоб чути їх проблеми і оперативно їх вирішувати. Якщо є недоліки в роботі, ми готові їх усувати, якщо є проблеми – вирішувати”, – підкреслив Віктор Кривицький.

У свою чергу представники АТП виявили бажання приєднатися до цієї роботи і надати свої пропозиції ДФС, а також наголосили на готовності до діалогу представників ДФС і, зокрема, митниць.