- Деталі
- Категорія: Порт
- Опубліковано: Четвер, 29 листопада 2018, 09:39
- Перегляди: 27
Вказана ініціатива була оприлюднена начальником Одеської філії ДП «Адміністрація морських портів України» (ОФ АМПУ) Ігорем Ткачуком на зустрічі з представниками державних установ, профспілок, громадських і ветеранських організацій. Під час зустрічі І.Ткачук звітував перед громадськістю про перші зрушення у питанні відродження одного з найкращих музеїв морської столиці України. Зокрема було сказано про укладену в цьому році угоду про передачу Одеською обласною Радою у довгострокову пільгову оренду Одеській філії АМПУ пам’ятки архітектури «Англійський клуб» (м.Одеса, вул. Ланжеронівська, 6) – будівлі, де тривалий час розміщувався Музей морського флоту України (ММФУ), для проведення внутрішніх ремонтно-реставраційних робіт з метою подальшого відновлення роботи музею.
Людмила Бондаренко – директор ММФУ, у своєму слові відзначила, що питання відродження закладу відтерміновувалось більше десяти років з економічних причин та дискусій з приводу врегулювання права власності на будівлю «Англійського клубу». І лише у 2017 році нове керівництво адміністрації Одеського порту прийняло «політичне» рішення по просуванню даного проекту. Після укладення угоди про оренду розпочались консультації з відбору концепції дизайнерського рішення майбутнього музею.
– Всі ми розуміємо, що музей зможе виконувати свою місію лише в тому випадку, якщо він буде сучасним, інтерактивним, щоб туди було цікаво прийти молоді і ця молодь могла б привести туди своїх дітей, – наголошує Л.Бондаренко. – То ж протягом цього літа нами були розглянуті десь до десяти пропозицій вітчизняних дизайнерів, а також фахівців з Англії і Греції. Одна концепція вже вибрана і зараз вирішується питання про розробку ескізного проекту, який буде покладено у основу технічного завдання для реставраторів…
Директор музею також зазначила, що паралельно з реставрацією будівлі повинен відбуватись процес відновлення музейних цінностей і насамперед найбільш видовищної частини експонатів – моделей морських суден.
Оскільки процес цей трудомісткий і недешевий, Л.Бондаренко звернулась до «небайдужих громадян Одеси і України» із закликом допомогти майбутньому «Морському музейному центру України» у реставрації макетів суден.
Впродовж теми Ігор Ткачук відзначив, що процес відродження морського музею в Одесі вдалося зрушити з місця, завдячуючи розумінню значимості даного проекту для всієї України у Міністерстві інфраструктури та центральному апараті АМПУ.
За його словами, зараз вирішується питання фінансування ескізного проекту, згодом через систему «Прозорро» буде оголошений тендер по вибору підрядника робіт. Кошти на реставрацію будівлі Англійського клубу закладені у фінансовий план АМПУ на 2019 рік.
На думку начальника ОФ АМПУ, процеси відродження музею, комплектації його експозиції та інші аспекти подальшого функціонування установи повинні проходити максимально відкрито і під контролем громадськості.
– Ми пропонуємо створити громадську Раду «Морського музейного центру України», щоб в майбутньому ні в кого не було спокуси перетворити цей суспільно значимий проект у проект політичний під вибори або під якусь політичну ситуацію. І щоб не було ніяких спроб зміни форми власності будівлі в історичному центрі міста, відчуження частини його приміщень під бар або ресторан, як це буває, – підкреслив І.Ткачук. – Більше того, до цієї громадської Ради зможуть увійти меценати, спонсори і громадяни, які даруватимуть свої експонати з домашніх колекцій, або надавати їх тимчасово, на час проведення тематичної виставки. Центральний апарат АМПУ вже збирав зустріч з потенційними інвесторами, адміністрація Одеського порту виносила питання про створення Ради музею на засідання Ради порту. І багато компаній відгукнулися…
Довідка з Вікіпедії
Одеський музей морського флоту України був створений у 1920 році моряком і художником В.А.Ченцовим. У 1941-1944 роках, під час румунсько-німецькою окупації Одеси, більшість довоєнних експонатів було викрадено. У 1965 році музей відновив свою роботу у будівлі Англійського клубу, зведеній у 1842 році за проектом архітектора Торічеллі. Експозиція музею присвячена історії суднобудування з давніх часів до наших днів, історії розвитку флоту в царській Росії, Радянському Союзі, Україні. Музейний фонд налічував 100 тисяч експонатів – фотографії, карти, рукописи, технічна література, моделі суден, навігаційні прилади та інструменти, раритетні якорі, штурвали, особисті речі та нагороди моряків. З 1965 по 2005 роки з експонатами музею ознайомились 11 млн. відвідувачів. 29 квітня 2005 року у будівлі музею відбулася пожежа, яка знищила дах і перекриття на площі близько 1200 м², значну частину експозиції. З того часу врятовані після пожежі фонди музею розміщуються у спеціально обладнаних фондосховищах Одеського порту. Частина експозиції виставлена у Музеї Одеського порту ім. Ф.де-Волана та на морському вокзалі (Музей якорів під відкритим небом).
Прес-служба адміністрації Одеського морського порту