2018-05-22 12:58:18
Касаційний господарський суд України 17 травня прийняв рішення про недійсність договору оренди донної поверхні лиману
Касаційний господарський суд України 17 травня прийняв рішення про недійсність договору оренди донної поверхні Бузького лиману і визнав останній внутрішніми морськими водами України, розпорядження якими відносяться до виключної компетенції Кабінету міністрів України.
Як повідомили в прес-службі Генеральної прокуратури України, у жовтні 2016 року, враховуючи вимоги водного та земельного законодавства України, Закону України «Про морські порти України», прокурором Миколаївської області в інтересах Кабінету Міністрів України до суду подано позов до Миколаївської обласної державної адміністрації та ТОВ Миколаївське підприємство «Термінал-Укрхарчозбутсировина» про визнання незаконним та скасування розпорядження, визнання недійсним договору оренди землі, яким товариству передано донну поверхню Бузького лиману загальною площею 157 га.
Господарськими судами різних інстанцій м. Києва справа розглядалася неодноразово, однак, у задоволені позовних вимог прокурора необґрунтовано відмовлялось – зазначають в ГПУ.
Лише 17 травня 2018 року Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду України підтверджено законність і обґрунтованість позиції прокурора та зазначено, що фактично у 2015 році Миколаївською обласною державною адміністрацією в оренду товариству передано саме водний об’єкт загальнодержавного значення, а не земельну ділянку, та поза наданими законодавством України повноваженнями.
Таким чином, прокуратурі вдалося довести незаконність перебування у користуванні товариства частини донної поверхні Бузького лиману, який відноситься до внутрішніх морських вод України, та неможливість перебування в оренді приватних юридичних осіб внутрішніх морських вод.
Загалом у судах на розгляді перебувають аналогічні позови на загальну суму близько 600 млн грн.
Нагадаємо, в грудні 2013 року колишній голова Миколаївської ОДА Микола Круглов, а в лютому 2015 року нинішній глава ОДА Вадим Меріков видавали розпорядження про виділення в оренду на 49 років 157 гектарів землі на території Галіцінівської сільської ради під будівництво порту. Земля виділялася ТОВ МП «Термінал – Укрхарчозбутсіровіна», яке планувало розмістити там об’єкти портової інфраструктури, підхідного каналу і причальних фронтів.
Засновником і генеральним директором ТОВ МП «Термінал – Укрхарчозбутсіровіна» є Володимир Іванович Фалько, депутат ВРУ п’ятого скликання та батько екс-депутата Миколаївської обласної ради, обраного від Партії регіонів Дмитра Фалько.
Уже в березні 2015 року Фалько пообіцяв за два роки побудувати на виділеній ділянці 7 причалів і нові термінали.
Після того, як суд першої інстанції ухвалив що реєстрація ділянки акваторії за фірмою сім’ї Фалько була незаконною, глава ОДА Вадим Меріков заявив, що прокуратура перешкоджає інвесторам і сказав, що має намір відстоювати будівництво порту, ініційоване родиною Фалько.
Влітку 2016 року Одеський апеляційний адміністративний суд погодився скасувати незаконну реєстрацію ділянки акваторії Бузького лиману площею 157 гектарів.