Мінінфраструктури і АМПУ запроваджують Морське єдине вікно.

2017-10-09 12:18:20

Ця інформсистема, як вважають в МІУ, дозволить впорядковано збирати й аналізувати дані про судна, що заходять в українські портиМінінфраструктури розробило проект постанови Кабміну про Морське єдине вікно. Це буде інформсистема, яка дозволить впорядковано збирати й аналізувати дані про судна, що заходять в українські порти, з доступом до них органів доходів і зборів країни.
Передбачається, що єдине вікно дозволить виконавчої влади краще взаємодіяти в частині здійснення санітарно-епідеміологічного, ветеринарно-санітарного, фітосанітарного, екологічного, радіологічного та інших видів держконтролю.
Морське єдине вікно запровадить Адміністрація морпортів України (АМПУ), а інформсистеми електронної взаємодії з ним – учасники портового співтовариства спільно або окремо. Під терміном "портове співтовариство" розуміється два або більше суб’єкта господарювання, які працюють в морпорту; органи державної влади, відповідальні за різні види контролю; агенти, експедитори тощо суб’єкти.
Відносно контрольних процедур передбачається уточнити принцип мовчазної згоди – якщо орган влади у встановлений строк не видав негативних приписів, то контроль вважається пройденим.
"При здійсненні відповідного виду контролю в пунктах пропуску для міжнародного морського сполучення за умови відсутності заперечень з боку держорганів, уповноважених здійснювати відповідні види контролю в пунктах пропуску через держкордон, після закінчення часу, встановленого технологічною схемою пропуску через держкордон осіб, транспортних засобів і товарів, позитивне рішення про результати здійснення контролю вважається прийнятим ", – так буде звучати норма в Типової технологічної схеми пропуску через осграніцу осіб, авто-, водних, ж / д і повітряних транспортних засобів та товарів, що переміщуються ними.
Зараз принцип мовчазної згоди в документі виписано більш широко.
У пояснювальній записці до проекту постанови Кабміну йдеться, що хоча Інформсистема портового співтовариства (ІСПС) і впроваджена з 2013 року в портах під гаслом "Єдине вікно – локальне рішення", однак на практиці її функціонування не відповідає заявленим цілям.
Крім того, ІСПС зараз суперечить законодавству України, так як веде цю систему приватна компанія, довільно збирає плату за доступ до неї.
"Отримавши 100% монополію на цей вид послуг приватна компанія встановлює самостійно тариф, який зараз становить 98,1 гривень з ПДВ за одиницю виміру – контейнер. До теперішнього часу обґрунтування чому оплата здійснюється за контейнер, а не за документ (оскільки для обробки подається саме документ), отримати не вдалося. Експедитори, які не погоджуються – отримують повідомлення від постачальника послуг про відключення, після чого відключаються від доступу до ІСПС. отримати саме таку послугу в іншого суб’єкта неможливо ", – йдеться в по пояснювальною запискою.
В МІУ наводять приклад, що витрати транспортно-експедиторських організацій тільки в Одеському морпорту на оплату доступу до ІСПС в період з 1 січня 2017 року по 21 серпня 2017 року склали 12,831 млн гривень з ПДВ.
В цілому, в міністерстві констатують, що "станом на сьогодні в Україні не реалізовано принцип" єдиного вікна "при наданні послуг сфери морських портів України".
Обговорення проекту постанови Кабміну про впровадження Морського єдиного вікна завершується 12 жовтня. Взяти в ньому участь можна на сайті Мінінфраструктури.
За матеріалами ЦТС