2017-08-11 12:27:31

Ситуація, яка склалася навколо Херсонської державної морської академії (ХДМА), вийшла за межі навчального закладуСитуація, яка склалася навколо Херсонської державної морської академії (ХДМА), вийшла за межі навчального закладу. Про це заявив 8 серпня на прес-конференції у прес-клубі «Новий день» ректор Херсонської морської державної академії Володимир Ходаковський.   
Частина прес-конференції була присвячена здобуткам академії і тому, як вона розвивалась. Інша частина – про спробу «рейдерського захоплення» і хто за цим стоїть.  
Так, про спробу рейдерського захоплення академії ще наприкінці липня публічно заявив нардеп Олександр Співаковський. Ймовірно, таке визначення він дав ситуації з можливою втратою ліцензії навчально-тренажерної бази ХДМА.
Скандал навколо тренажерного центру і академії  інвестиціям не сприятиме і негативно вплине на інвестиційну репутацію України, впевнений ректор ХДМА. «Найкрупніші в світі компанії морської індустрії, які зараз співпрацюють з колективом академії, які спільно створили сьогоднішню академію, що відома на весь світ, вони можуть втратити інтерес до цього закладу, тому що розвал структури – комплекс ХДМА і Херсонський спеціалізований тренажерний центр – призведе до того, що зруйнується комплексний підхід праці на кінцевий результат», – каже В.Ходаковський. 
Як відзначають в академії, компанії-партнери можуть втратити інтерес та переорієнтуватися на навчальні заклади інших країн, наприклад, Болгарії, Румунії. Нагадаємо, що базовими для нашої академії є кілька іноземних компаній, де проходять практику і отримують роботу наші курсанти. І цій співпраці вже 10 років. Іноземні партнери були зацікавлені в якісній підготовці спеціалістів, тому за рахунок інвесторів в академії побудована сучасна навчально-тренажерна база – щоб курсанти йшли на плавальну практику підготовлені і в результаті зі стін академії виходили підготовлені спеціалісти. 
Навчальне обладнання, тренажери та програмне забезпечення, які були придбані за рахунок іноземних інвестицій, передали державній академії. При цьому, відзначається – тренажерне обладнання постачалося спеціалізованою компанією «Трансзас», яка забезпечує продукцією всі учбові заклади флоту та авіації у Чорноморському басейні. Тому в академії спростовують звинувачення в тому, що, мовляв, обладнання академії дісталося не нове.  
Сама компанія – постачальник оцінює нашу базу як найкращу в Чорноморському басейні. Також при академії працює ТОВ «Херсонський морський спеціалізований тренажерний центр при ХДМА». Його засновник – компанія «Марлоу Навігейшн». Цей центр був створений інвесторами на спільній з ХДМА навчально-тренажерній базі . Є угода, яка регулює співпрацю академії з інвесторами – її уклали в 2011 році Міносвіти, компанія «Марлоу Навігейшн», Херсонська ОДА та Херсонська морська державна академія. Таким чином, було передбачене спільне використання ТОВ «Херсонський морський спеціалізований тренажерний центр при ХДМА» та академією тренажерної бази ХМДА, яка, власне, з’явилася завдяки інвесторам.  
В академії кажуть, що зараз створюється схема для рейдерського захоплення, адже якщо знищать комплекс тренажерна база – Центр, то не буде якісної підготовки курсантів. У цьому , як стверджує керівництво академії, зацікавлений ректор приватного морського інституту Едуард Пятаков. 
«У мене є питання до однієї людини – до Пятакова Едуарда Миколайовича, який створив цю ситуацію, який практично вже вивів рейдерську схему на оприлюднення», – відзначив під час прес-конференції Ходаковський. Саме пан Пятаков, за його словами, стоїть за запитами одного з нардепів до державних і правоохоронних органів про нібито незадовільну якість підготовки курсантів академії і про необхідність зміни ректора. І саме він замислив, як вважає керівництво академії, знищити цілісний навчально-тренажерний комплекс і витіснити з системи підготовки морських кадрів у Херсоні державний морський заклад.  
Приватний заклад був створений у 2016 році на частині орендованих навчальних приміщень ХДМА філією Одеського МТЦ за переліком тих же спеціальностей, із яких ведеться підготовка курсантів ХДМА – без погодження з керівництвом академії. Таким чином, ситуація в академії  може бути викликана конкурентною боротьбою.  
Як стверджують у академії, формально прибрати Херсонський морський спеціалізований тренажерний центр при ХДМА з ринку морського тренінгу є. Згідно з оприлюдненою інформацією, існує наказ Мінінфраструктури України №1042. Він передбачає, що тренажерні центри України повинні мати власну тренажерну базу. І тут криється проблема, адже іноземні інвестори самі передали придбані за їх кошти тренажери та обладнання у власність нашої держави. І наказ міністерства може перекреслити багаторічну співпрацю. За словами ректора ХДМА, він звернувся до прем’єр – міністра України, профільних міністерств. В академії наразі загострили увагу на ситуації і заявили, що "працюють на випередження".   
за матеріалами ПІК