2017-06-09 15:55:59

За інформацією благодійної організації “Фонд допомоги морякам “Ассоль”, переданою сьогодні через сім’ї, на борт судна Free Neptune були поставлені продукти харчування і питна вода для 15 українських моряків, які ось уже не один десяток місяців виживають на покинутому судні під прапором Ліберії в Омані.Судно Free Neptune знаходиться біля берегів Султанату Оман з 2015 року, зараз – в порту Сохар (SOHAR). На борту судна спочатку перебували 22 українських моряка. Постачання і медичне обслуговування носили нерегулярний характер. В кінці 2016 року людям довелося навіть оголосити голодування, щоб привернути увагу до своїх проблем.
Оператор судна, грецька компанія «FREE BULKERS SA», як виявилося має чималі боргові зобов’язання як перед місцевим агентом, так і перед третіми особами. При цьому, заборгованості по заробітній платі були як перед попереднім, так і перед нинішнім екіпажами. Морська адміністрація Ліберії неодноразово повідомляла про можливість позбавлення судна прапора. Постійні заяви представників роботодавця, гарантійні листи від них із запевненням про постачання продуктів і палива, виплати заборгованостей екіпажу по зарплатах не приводило ні до яких результатів. У частині моряків з’явилися серйозні проблеми зі здоров’ям, що вимагають кваліфікованої медичної допомоги. Кілька разів над судном стояла загроза знеструмлення. Якби це сталося, "Free Neptune" в неморехідному стані на рейді порту починав нести пряму загрозу життю екіпажу, судноплавству, екології.
Влітку минулого року до нас звернулися родичі екіпажу, їм були надані юридичні консультації, роз’яснені шляхи вирішення ситуації. З проханням надати підтримку нашим співвітчизником ми звернулися в міжнародні морські організації. Після отримання відповідного звернення від "Ассоль" і капітана судна «FREE NEPTUNE» підключилися дипломати – Посольства України в Королівстві Саудівської Аравії і Греції, враховуючи національну приналежність оператора судна.
За інформацією речника компанії вони готові продати судно, що дозволило б погасити заборгованість перед екіпажем. У той же час, підписання угоди через процедурні проблем вже кілька разів було перенесено стороною покупця. Члени екіпажу впевнені, що подібними хитрощами роботодавець затягує вирішення проблеми і вводить в оману представників офіційних органів.
Завдяки фінансуванню репатріації за рахунок адміністрації морського прапора Ліберії, на початку цього року стало можливим повернення семи українських моряків на Батьківщину. Рідні також повідомили, що у більшості залишилися на судні моряків серйозні проблеми зі здоров’ям, психологічний стан екіпажу дуже важке. Шкіра людей покрита пухирями і висипом. Капітан, незважаючи на стан здоров’я, від госпіталізації відмовився, однак, і не може виконувати свої обов’язки на борту судна.
Питання про погашення заборгованостей по заробітній платі і про подальше перебування екіража на покинутому судні поки не вирішене. Моряки до останнього не наважувалися перевести справу про заборгованості в юридичну площину. Лише зовсім недавно більшість повернулися доручила захист своїх прав нашим грецьким юридичним партнерам а екіпаж, що залишився на борту, заручився підтримкою профспілок.
Т / х «FREE NEPTUNE» – IMO: 9146819; MMSI: 636012063; Позивний: A8DF7; Прапор: Liberia [LR]; Рік побудови: 1996
За інформацією від членів екіпажу:
M / s ADVENTURE TWELVE SA. як OWNER / COMPANY / EMPLOYER / MANAGER (Реєстрація -Маршаллови острова),
M / s NEPTUNE SHIP MANAGEMENT PTE LTD, як крюинг-агент (Реєстрація-Сінгапур),
Компанія «FREE BULKERS SA» (Реєстрація-Афіни, Греція), в чиєму оперативному комерційному управлінні знаходився тх «FREE NEPTUNE».