2017-03-28 12:08:43

У Міністерстві інфраструктури і ЧМП вирішили провести оцінку “в’єтнамського активу” і з’ясувати причини, через які пароплавству не виплачуються дивіденди в останні роки.Нова команда управлінців спробувала з’ясувати, що саме залишилося від активів державної судноплавної компанії "Чорноморське морське пароплавство".
Так, восени минулого року в архівах Чорноморського морського пароплавства були знайдені документи на актив, який належить ЧМП у В’єтнамі. Як розповів заступник директора ЧМП з правової роботи Олег Уртаєв, це були "короткі обривчасті відомості".
Згодом стало відомо, що ЧМП належать корпоративні права в розмірі 33,7% спільного підприємства" Лотос ", – говорить він. Даному СП належить невеликій порт у В’єтнамі, історія створення якого тягнеться з часів СРСР .
Як розповів арбітражний керуючих Євген Лахненко, у радянські часи В’єтнам виділив 80 м причальної стінки для створення порту. ЧМП виділив 3,3 млн доларів інвестицій в це спільне підприємство. Іншу частину в розмірі 7 млн ​​доларів українська сторона мала  проінвестувати пізніше, і в результаті отримати близько 70% в спільному підприємстві. Але цього не сталося, і необхідну інвестицію внесла якась американська фірма. Пізніше цю частку в американців викупило Міністерство транспорту В’єтнаму – цитує Лахненка РБК-Україна.
У Міністерстві інфраструктури і ЧМП вирішили провести оцінку "в’єтнамського активу" і з’ясувати причини, через які пароплавству не виплачуються дивіденди в останні роки.
Півроку Мінінфраструктури та ЧМП вели з в’єтнамськими партнерами в цьому порту переписку, щоб отримати від них відповіді на наші питання і прийняти нашу делегацію. Але в’єтнамська сторона не хотіла йти на контакт. 
Нас просто-напросто футболили, – розповів заступник міністра інфраструктури Юрій Лавренюк. – Мало того, співробітник ЧМП, який представляв інтереси підприємства у В’єтнамі, спотворював інформацію про нас там, на місці". Юрій Лавренюк каже, що, незважаючи на ці перешкоди, Мінінфраструктури вдалося організувати візит делегації з арбітражним керуючим ЧМП до В’єтнаму.
"Він повідомив в’єтнамських партнерів, що ми міняємо нашого представника. Крім того, попереднього представнику вручений наказ про те, що він вже не уявляє ЧМП, а також вручили повістку, яку йому передали з НАБУ. Також ми досягли домовленості з в’єтнамськими партнерами про те, що буде проведено аудит спільного підприємства за останні кілька років", – розповів Лавренюк. Менеджменту пароплавства вдалося отримати і фінансові звіти роботи підприємства за 2012-2015 рік. 
За результатами цих звітів, як повідомив заступник міністра, стало відомо що українському підприємству протиправно не виплачувалися дивіденди в загальному розмірі 108 тис. доларів. 
"Останній раз ми отримували дивіденди за 2010 рік", – каже Олег Уртаєв. – "Але нам вдалося дізнатися, що велика частина прибутку в останні роки перенаправляє на інвестиційний проект в нове підприємство, яке створив "Лотос". 
За словами Євгена Лахненка, раніше, в 2006 році, було створено спільне підприємство – "Лотос Марін", де "Лотос" отримав 40%, а інша частина була у невідомих в’єтнамських партнерів. "У мене є підозра, що фактично недоотримані дивіденди пішли в це підприємство, оскільки велика частина замовлень з "Лотоса" пішли в "Лотос Марін". Наші представники в правлінні" Лотоса "погодилися на створення" Лотос Марін", оскільки вони вже давно живуть у В’єтнамі і отримали в’єтнамські паспорти", – розповів він. 
Щоб прояснити ситуацію на місці, Євген Лахненко поїхав до В’єтнаму. Однак, за його словами, посмольство України у В’єтнамі не передали на підприємство необхідних підтверджувальних документів.
В свою чергу у прес-службі МЗС повідомили журналістам, що для забезпечення візиту до В’єтнаму української делегації на чолі з керуючим санацією ЧМП в лютому-березні, посольством України у В’єтнамі були оперативно опрацьовані й погоджені з в’єтнамською стороною все організаційно-технічні питання. "Українську делегацію супроводжував і сприяв в роботі у В’єтнамі співробітник посольства", – повідомили чиновники.
У МЗС стверджують, що протягом 2013-2016 років з ініціативи посольства України у В’єтнамі було проведено ряд зустрічей з представниками правління і засновниками СП "Лотос". За результатами цих зустрічей посольство отримало і передало Міністерству інфраструктури всю звітну документацію підприємства за останні роки. Посольством з в’єтнамською стороною була оброблена процедура і досягнуто домовленостей щодо перекладу українській стороні дивідендів за 2012-2015 роки.