Переполох у Південно-Китайському морі: чому Китай не щасливий з США

2017-01-27 08:55:07

Китай задекларував “своїм незаперечним суверенітетом” частину Південно-Китайського моря після того, як адміністрація Трампа пообіцяла завадити Китаю займати території в регіоні.



Міністерство іноземних справ Китаю заявило, що Пекін буде "і надалі непохитно відстоювати свої права у регіоні".
В понеділок, представник Білого дому Шон Спайсер зявив, що "ви переконаєтесь, що США захистять свої інтереси у регіоні". Адмінистраці Барака Обами відмовилась взяти участь у цій суперечці на чиємусь боці.
Проте, вони відправили бомбардувальники В-52 та військово-морський есмінець у минулому році до регіону. Колишній держсекретар США Джон Керрі виступив за те, що він назвав "збільшення мілітарізації в тій чи іншій формі" у регіоні.
Декілька країн претендують на території у багатому природними ресурсами Південно-Китайському морі, яке також є важливим судноплавним маршрутом.
Новий американський президент зайняв жорстку позицію по відношеню до Китаю і пан Спайсер заявив журналістам, що "США переконається в тому, що наші інтереси у Південно-Китайському морі будуть захищені".
"Якщо ці острова знаходяться в міжнародних водах, а не є частиною Китаю, то ми переконаємось у тому, що міжнародні інтереси будуть вищі за інтереси окремої країни", сказав він не вдаючись у подробиці.
Уряд Китаю у відповідь заявив, що США не є частиною Південно-Китайського моря, а отже не може бути стороною у цій суперечці.
Прес-секретар Міністерства іноземних справ Хуа Чуньин сказав, що Китай був "прихильником мирних переговорів з усіма зацікавленими сторонами" у цьому спорі, і що поважає принципи вільного судноплавства у міжнародних водах" проте додала, що дії Китаю були законними, а позиція зрозумілою.
Но, она продолжала: "Наша позиция ясна. Наши действия были законными ".
Під час свого висування г-н Тиллерсон заявив, ща США повинні блокувати доступ до островів, які споруджує Китай у Південно-Китайському морі, порівнюючи приєднання цих островів до Китаю з окупацією Росією Криму. 
"Ми повинні послати Китаю чіткий сигнал, що, по-перше, будівництво штучних островів припиняється, по-друге, ви не матимете доступу до цих островів", заявив він комітету з іноземних справ Сенату США.
Китайські державні ЗМІ відреагували на попередження, заявивши, що такі дії призведуть до "руйнівної конфронтації".
Що ж такє спір за Південно-Китайське море? Конкуруючі країни сперечались протягом багатьох століть, але напруженність неухильно зростає в останні роки.
Острови і води моря частково або повністю належать Тайваню, Китаю, Вєтнаму, Філіпінам, Малайзії та Брунею. Пекін будує штучні острови на рифах і здійснює військово-морські патрулі, також у тих водах, що заявлені як належні до інших країн.
Незважаючи на те, що адміністрація Обами стверджувала, що вони були нейтральними у цьому питанні, вона виступала категорично проти будівництва штучних островів та їх приєднання, в тому числі тими країнами Південно-Східної Азії, чиї вимоги частково співпадали з вимогами Китаю.
У липні 2016го року міжнародний суд прийняв рішення проти китайських посягань, але Пікін заявив, що відмовляється виконувати вердикт. 
Все це вказує на те, що район перетворюється на гарячу точку, що може мати глобальні наслідки.
Источник: bbc.co.uk, переклад О.Діордієв