Профсоюзы поддерживают Закон «О морских портах»

2011-11-15 15:47:50

14 ноября в порту «Южний» состоялось совещание руководителей профсоюзов «Южного», Одесского, Ильичевского и Николаевского МТП при участии руководителя профсоюза работников водного транспорта и плавсостава Украины.




   Представители трудовых коллективов решили обратиться к руководителям государства с просьбой «об ускорении реформы морской отрасли, от которой зависит благополучие десятков тысяч семей украинцев».

  Во время встречи профсоюзные лидеры единогласно признали необходимость реформирования отрасли, как единственный шаг к ее сохранению.

«Мы очень долго ожидали закона «О морских портах». Ведь на данном этапе то, что необходимо в настоящий момент морской отрасли – это реформирование, которое даст возможность развитию портов, сохранению рабочих мест. Та модель, которая прописана в новом Законе, для Одесского порта не новая, она действует у нас в течение многих лет. Стивидорные компании успешно работают, и их сотрудники довольны работой», – отметил председатель профсоюза Одесского МТП Владимир Зайков.

«Мы переняли модель работы Одесского порта еще 5 лет тому назад. Все наши докеры работают на стивидорных компаниях, однако все они состоят в едином профсоюзе. Мы за данный закон», – высказался профсоюзный лидер николаевских портовиков Павел Прокопенко.

«Для того, чтобы коренным образом изменить ситуацию в морской отрасли, улучшить конкурентоспособность наших предприятий по самым скромным подсчетам необходимо от 3 до 5 млрд. долларов США. Поэтому мы считаем, что больше уже тянуть с принятием Закона «О морских портах» нельзя было. Если мы сегодня не откроем частному бизнесу доступ к перегрузочным операциям, не привлечем деньги этих субъектов хозяйствования в развитие инфраструктуры морских портов, то они завтра построят что-либо свое, а наши предприятия придут в упадок и наши люди останутся без зарплат и социальных гарантий», – отметил председатель профсоюза Ильичевского порта Сергей Брызгалов.

Поддержал инициативу коллег и руководитель профсоюза работников водного транспорта и плавсостава Украины Евгений Омельчук:

«Вопрос сегодня одновременно очень принципиален и очень прост: будет ли существовать наша морская отрасль? Мы наблюдаем, как стремительно развиваются порты тех стран, которые вокруг Украины. В такой ситуации для нашего государства крайне важно не потерять грузовую базу и ту специфику, которой владеет Украина, как транзитная страна. Принятие Закона «О морских портах» очень своевременно».

«Мы поддерживаем наших коллег в том, что любое промедление в проведении реформ отрасли чревато потерей грузопотоков, и как следствие, потерей работы нашими людьми. Мы сегодня подготовили соответствующее обращение к Президенту, Председателю Верховной Рады, Вице-премьер министра – Министра инфраструктуры Украины, чтобы ОНИ учли все наши позиции», – отметила голова профкома порта «Южный» Раиса Герасименко.

Результатом встречи стало подписание общего обращения к руководителям государства, сообщает пресс-служба ЮМТП

 

 

Президенту України В. Ф.Януковичу

Копія: Голові Верховної Ради України

В. М. Литвину

Копія: Віце-прем’єр міністру – Міністру інфраструктури України,

Б.В.Колесникову

Шановний Вікторе Федоровичу!

Профспілкові організації та трудові колективи державних морських портів України звертаються до Вас з проханням про прискорення реформи морської галузі, від якої залежить благополуччя десятків тисяч сімей.

Як відомо, 18 морських портів підпорядковані Міністерству інфраструктури. Протягом останніх років питома вага цих підприємств у загальному вантажообігу портового комплексу України постійно зменшується з причини високих тарифів та зношеної виробничої бази. Державні порти опинилися у замкнутому колі. Вони можуть збільшити свій прибуток тільки шляхом нарощування вантажопотоків, що неможливо без модернізації та розширення потужностей. А модернізація, в свою чергу, неможлива без значних капіталовкладень.

Тим часом всі причорноморські країни пішли шляхом реструктуризації та подальшої приватизації портових потужностей. Так, ще на початку 90-х Новоросійський морський торговельний порт за всіма критеріями багато в чому поступався українським конкурентам. У 1992 році підприємство було акціоноване і до 2000-го за показниками вантажообігу майже вдвічі випередило свого самого потужного конкурента – Одеський МТП.  Один цей факт дає уявлення про  те,  як багато  втратила   Україна,   яка  мала  значно кращий стартовий майданчик для реформи.

Останнім часом діяльність усіх державних морських портів України вкрай ускладнилась з-за існуючої моделі управління. Громіздка, вкрай забюрократизована система перешкоджає нормальній виробничій діяльності портів, блокує розвиток виробничої бази та залучення інвестицій, що в кінцевому підсумку призводить до втрати підприємствами конкурентоспроможності не лише у порівнянні з портами Румунії, Росії, Грузії, а й відносно приватних терміналів у самій Україні. А це в свою чергу веде до втрати вантажопотоків, падіння доходів й необхідності згортання соціальних програм колективів, скорочення робочих місць.

Ні для кого не секрет, що статус державної власності накладає на підприємство серйозні обмеження. Щоб відремонтувати кран, чи купити запчастини для ремонту буксира, адміністрації держпідприємства потрібно кілька місяців на організацію й проведення тендеру. Практично неможливо сьогодні вирішувати питання масштабного розвитку виробничої бази, оформлення землевідводів, документів нерухомого майна. За даними Асоціації «Укрпорт», зволікання з реформою морегосподарського комплексу, численні конфлікти між приватними стивідорними компаніями й адміністраціями держпортів, призвели до того, що за останні 5 років Україна недоотримала 2,1 млрд. доларів США інвестицій у розвиток підприємств галузі. Саме стільки було вкладено інвесторами за вказаний період у порти Констанца, Новоросійськ, Поті і Бургас. Це дало можливість переліченим портам забрати частину вантажопотоків, котрі раніше йшли через Україну.

Існуюча система управління державними портами перешкоджає формуванню гнучкої тарифної політики. В результаті компаніЇ-вантажовласники все активніше намагаються співробітничати з приватними перевантажувальними комплексами. Таким чином вже сьогодні 40 відсотків вантажопотоку вітчизняних портів переробляються на причалах приватних компаній, котрі можуть запропонувати клієнту більш вигідні умови.

На межі збитковості працюють сьогодні й ті приватні стивідорні компанії, які здійснюють свою діяльність на орендованих потужностях державних портів. Інвестор не може собі дозволити вкладати значні кошти в інфраструктуру, оскільки вона не є його власністю, а адміністрація порту робить все можливе, щоб відняти у нього якомога більшу частину прибутку. Вимоги працювати за встановленими міністерством розцінками, постійне зростання тарифів за оренду держмайна призводить до збільшення собівартості послуг цих компаній і неминучого відтоку клієнтів. Звідси – природне бажання стивідорів – отримати у власність те, що вони орендують. Закон України «Про морські порти», ухвалений Верховною Радою 3 листопада поточного року, на наш погляд, дає шанс державним підприємствам вижити в умовах ринку, ставить у рівні конкурентні умови усіх гравців вітчизняного ринку портових послуг різних форм власності.

Закон про порти відкриває дорогу для інвестицій в інфраструктуру державних портів, надає інструменти для повернення втрачених і залучення нових вантажопотоків. А це в свою чергу дасть змогу зберегти соціальну базу трудових колективів, стабільні зарплати для працюючих та програми підтримки ветеранів.

У зв’язку з вищевикладеним, просимо Вас, шановний Вікторе Федоровичу, взяти під свій особистий контроль та надати відповідні доручення щодо процесу реформування морських портів України, не допустити масових скорочень працівників підприємств,   втрати ними робочих місць, заробітної плати, соціальних пільг обумовлених колективними договорами, забезпечити гарантії при реформуванні об’єктів соціальної інфраструктури, організації їх подальшої діяльності за існуючим профілем роботи.

Профспілки та трудові колективи морських портів України готові надати Вам всебічну підтримку у цій важливій справі.

З повагою,

Голова первинної профспілкової                                           В. Н. Зайков

організації Одеського морського

торговельного порту

Голова Профспілки робітників                                           Р. А. Герасименко

морського транспорту

ДП «МТП «Южний»

Голова Профспілки робітників                                             С.О. Бризгалов

морського транспорту

Іллічівського морського торговельного порту

Голова Профспілки працівників                                             П.П.Прокопенко

морського транспорту

Миколаївького морського торговельного порту